All about asset classes

Rövid útmutató a részvényalapokba történő befektetéshez

Érdemes lehet részvényalapon keresztül befektetni a részvénypiacba? A részvényalapok miért jelenthetnek kényelmes megoldást a részvénypiaci befektetésekhez és az Ön portfóliójának diverzifikálásához?*.

Equities explained

Az üzleti élet a legkülönbözőbb ágazatokban működő vállalatokra épül mindenhol a világon. Ha részesedni szeretne a vállalatok nyereségéből, akkor megveheti az egyes vállalatok részvényeit, vagy befektethet részvényalapokba.  

Mi az a részvényalap?

A részvényalapok számos különböző vállalat részvényeit foglalják magukban, hogy a befektetők számára kényelmes hozzáférést biztosítsanak egy-egy részvénypiachoz. Amikor Ön megveszi egy alap befektetési jegyét/jegyeit, akkor az alap által birtokolt minden vállalatból megvásárol egy kis szeletet.

A részvénypiac minden területére és mindenféle igény kielégítésére léteznek részvényalapok, például:

  • Nagy kapitalizációjú (angolul large cap) vagy blue-chip alapok, amelyek a magas tőzsdei kapitalizációval (a tőzsdén lévő részvények összértéke) rendelkező nagyvállalatokra összpontosítanak.
  • Közép- és kis kapitalizációjú (angolul mid and small cap) alapok, amelyek a kiemelkedő növekedési lehetőségekkel rendelkező, tőzsdén jegyzett, közepes és kis tőzsdei kapitalizációval rendelkező vállalatokra összpontosítanak.
  • Regionális alapok, amelyek meghatározott országokat vagy területeket fednek le, például Németországot, az euróövezetet, vagy az Egyesült Államokat.
  • Fenntarthatósági (sustainability) alapok, amelyek az ökológiai és fenntarthatósági befektetési lehetőségeket helyezik előtérbe.
  • Tematikus alapok, amelyek egy specifikus téma alapján választják ki a vállalatokat, mint például az energia, az infrastruktúra vagy az oktatás.
  • Növekedési (growth) alapok, olyan vállalatokat részesítik előnyben, amelyek a magasabb nyereség elérése érdekében újra befektetnek az üzleti tevékenységükbe, illetve a „value alapok”, amelyek a piac által elhanyagolt, olcsó, rejtett gyöngyszemeket keresik.

Mi alapján lehet az aktív és a passzív részvényalapok között választani?

Az aktív részvényalapokat az adott terület szakértőiből álló alapkezelő csapat tartja kézben, amely elemzi, kiválasztja és kereskedik az alapban tartott vállalati részvényekkel, és arra törekszik, hogy a befektetők számára a piacnál jobb teljesítményt érjen el.

A passzív alap egy számítógépes rendszer segítségével követi a piac egy adott területét, és arra törekszik, hogy ugyanazt a hozamot érje el, mint ez a terület, azonban passzív és passzív alap között is nagyok lehetnek a különbségek.

Minden alap esetében vannak kezelési költségek, amelyek az alaptól függően változnak. A díjak minden részlete megtalálható az alapok tájékoztatójában és a PRIIPS KID-ben.

Miért lehet érdemes részvényalapot választania?

Hosszú távú hozamok: A korábbi évtizedekre visszatekintve, a részvénybefektetéseket olyan lehetőségként tartják számon, amely hosszú távon pozitív hozamot hoz. Még ha a részvénypiacok más típusú befektetésekhez képest hajlamosak is nagyobb árfolyamingadozást mutatni rövid távon, a türelmes befektetők számára érdekes hozamlehetőséget kínálhatnak.

Kockázatmegosztás: A részvényalapok a vállalatok széles körébe fektetnek be, így a befektetők nincsenek túlzottan kitéve egyetlen vállalat kockázatának.

Rugalmasság: A legtöbb alap könnyen értékesíthető és megvehető. Általában rendszeres megtakarítási programokon keresztül vagy egyszeri befektetésként is elérhetőek.

Szakértői tudás: agyőztesek” kiválasztása nehéz lehet a világ tőzsdéin jegyzett rengeteg vállalat közül. Az elemzők és kockázatkezelők által támogatott portfóliómenedzserek rendelkeznek a szükséges tudással és eszközökkel, amivel a kimagasló potenciállal rendelkező vállalatokat azonosíthatják.

Mi a helyzet a kockázatokkal?

    Volatilitás:  A részvényekbe történő befektetés az árfolyam ingadozások, más néven a volatilitás nagyobb kockázatával jár, ami miatt ez a befektetési forma nem alkalmas azok számára, akiknek rövid távon gondolkodnak befektetéseikkel kapcsolatban.

    Esik a piac: A hírek, politikai változások és sok más tényező drámai csökkenést okozhat a részvényárfolyamokban. Szélsőséges esetekben vállalatok csődbe is mehetnek.

    Bár az alapok feltehetőleg megosztják a kockázatokat és a részvények hosszabb távon általában jól teljesítenek, azonban fontos tisztában lenni azokkal a kockázatokkal, amelyeket az egyes részvények hordozhatnak.

      Mi alapján lehet érdemes részvényalapot választani?

      Az első lépés az, hogy mérlegelje, meddig tudja a pénzét a befektetésben tartani, és mekkora kockázatot kíván vállalni. Ezután a kockázati besorolásra vonatkozó útmutatás segítségével válasszon ki egy olyan alapot, amely megfelel az Ön kockázati szintjének.

      Bár egyes részvények drámai eséseket szenvedhetnek el, nem valószínű, hogy sok részvény egyszerre ugyanolyan szélsőséges veszteségeket produkáljon. Ezért az alapok portfóliójában tartott nagyszámú (általában 100-nál több) értékpapír által  jól diverzifikált* alapok enyhíthetik az egyedi veszteségeket.

      Összefoglalva:

      A részvényalapok számos vállalatba fektetnek be, lehetővé téve a kockázat megosztását és a lehetőségek körének kiszélesítését.

      Fontos, hogy tisztában legyen a kockázatokkal, és olyan alapot válasszon, amely megfelel az Ön kockázatvállalási hajlandóságának. Fedezze fel részvényalapjaink rendkívül széles választékát!

      * A diverzifikáció nem garantálja a nyereséget, és nem véd a veszteség ellen.

      Jelen megjelenés elemei kizárólag tájékoztatás céljára készültek, azok nem minősülnek pénzügyi eszközök vételére/eladására tett ajánlatnak, befektetési tanácsnak, befektetési elemzésnek, befektetési ajánlásnak, vagy egyéb befektetési szolgáltatás nyújtására vonatkozó ajánlatnak, illetve adójogi tanácsadásnak és nem adnak teljes körű tájékoztatást a dokumentumban szereplő kibocsátókkal, pénzügyi eszközökkel, ügyletekkel kapcsolatban.

      Ha nincsen másképp feltüntetve, jelen aloldalon szereplő valamennyi információ az Amundi Asset Management S.A.S-től származik és 2024. június 10-én tekintendők pontosnak. A piaci meglátások a szerzőtől származnak, nem feltétlenül tükrözik az Amundi Csoport véleményét. A tájékoztatás olyan forrásokon alapult, melyet a szerző a felhasználás időpontjában megbízhatónak ítélt, de azok a gazdasági és egyéb körülményektől függően bármikor változhatnak. Nincs rá biztosíték, hogy az egyes országok, piacok vagy ágazatok a várakozásoknak megfelelően fognak alakulni, mint ahogy arra sem, hogy a tájékoztatásban bemutatott piaci előrejelzések megvalósulnak, illetve a most tapasztalt piaci folyamatok változatlanok maradnak.

      Az Amundi Csoport SFDR-rel (az Európai Parlament és a Tanács a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló 2019. november 27-i (EU) 2019/2088 Rendelete)  kapcsolatos álláspontjáról a mindenkor hatályos Felelős Befektetési Politikája és az SFDR jogszabályi rendelkezések alapján kialakított közzétételi nyilatkozata nyújt tájékoztatást. A dokumentumok elérhetősége: www.amundi.com. Az Amundi Csoport által kezelt nemzetközi alapok esetében az adott termék Tájékoztatójában, annak „Fenntartható befektetés” című fejezetében találhatók, melyek elérhetősége: www.amundi.com/ www.amundi.lu

      Bár az Amundi különös gondot fordított a jelen aloldalon foglaltak kialakítására, annak pontosságáért, helyességéért, teljességéért, vagy tényállításként történő felfogásáért semmilyen jogcímen - kifejezett vagy vélelmezhető - felelősséget nem vállal. Az Amundi felhívja figyelmét, hogy az itt megjelenő tájékoztatást csak saját kockázatára használhatja fel, az arra támaszkodó döntéshozatalból az olvasó által elszenvedett esetleges veszteségért, elmaradt haszonért az Amundi Csoporthoz tartozó vállalatokat, vagy azok bármely tisztségviselőjét semmilyen – közvetlen vagy közvetett – jogi felelősség nem terheli.

      Az aloldalon szereplő tájékoztatást az Amundi – előzetes értesítés nélkül – jogosult aktualizálni vagy megváltoztatni.

      A befektetések kockázattal – többek között politikai és devizakockázattal – járnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy befektetésének értéke emelkedhet, illetve csökkenhet is, és akár a teljes befektetett tőke elveszhet. A múltbéli siker nem tekinthető és semmiképp sem tekintendő a jövőbeli siker zálogaként. A diverzifikáció nem garantálja a nyereséget, illetve nem véd a veszteségtől.

      Jelen felület nyomtatási és elütési hibát tartalmazhat.

      Az első használat időpontja: 2024. július 1.

      Marketingközlemény/Forgalmazási közlemény