All about asset classes

Hogyan érheti el a befektetések szélesebb körét ETF termékekkel?

Ismerje meg az ETF-ek működését! Lehet, hogy az Ön befektetési horizontját is ki tudják tágítani.

Woman looking out of an office window; colleagues in the background

A tőzsdén kereskedett alapok (exchange-traded funds), azaz ETF-ek célja, hogy költséghatékony, átlátható és egyszerű módot biztosítsanak a főbb tőzsdeindexek által képviselt piacok széles körébe történő befektetéshez. 

Mi is pontosan az ETF?

Az ETF egy olyan tőzsdén kereskedett alap, amely egy kiválasztott index teljesítményét követi azáltal, hogy az index1 tartalmát leképező eszközökbe fektet.

Az ETF-ekkel ugyanolyan könnyen lehet kereskedni, mint a részvényekkel a szabályozott tőzsdéken, és további előnyük, hogy alacsony költségek mellett széleskörű diverzifikációt2 biztosítanak a különböző piacokon.

Mibe fektetnek az ETF-ek?

Az ETF-ek segítségével rengeteg területen fektetheti be pénzét, többek között:

  • Részvény- és kötvénypiacok, amelyek nagyon jól ismert globális indexeket, például az Euro Stoxx 50 és az S&P 500 indexeket, illetve egészen specifikus indexeket követnek le különböző pénznemekben;
  • Specifikus régiók, például USA, Ázsia, feltörekvő piacok vagy egyes országok, például Kína, India, USA;
  • Érdeklődésre számot tartó ágazatok, mint például az energia, a technológia és az egészségügy, valamint egyéb hosszú távú trendek, mint például az energetikai átállás és az intelligens városok;
  • ESG (környezeti, társadalmi, vállalatirányítási) és éghajlati stratégiák, ha Ön felelős befektetéseivel szeretne változást elérni a világban.

Milyen előnyei vannak az ETF befektetéseknek?

  • Költséghatékonyság - az ETF-ek általában alacsonyabb költségeket számítanak fel, mint az aktívan kezelt alapok.
  • Átláthatóság - Az ETF-ek nyilvánosan közzétett indexeket követnek átlátható, szabályalapú módszertannal. A mi ETF-jeink emellett ÁÉKBV-konformak3, ami szigorú közzétételi kötelezettségeket és magas szintű átláthatóságot jelent a befektetők számára.
  • Hozzáférés - az ETF-ek befektetési jegyei könnyen megvásárolhatók és eladhatók a tőzsdéken.
  • Diverzifikáció2 - Az ETF-ek a befektetési lehetőségek rendkívül széles skáláját kínálják.

Mi a helyzet a kockázatokkal?

  • Befektetési kockázat - mint minden befektetés, az ETF-ek értéke is csökkenhet, vagy emelkedhet. Az ETF-befektetők ki vannak téve az ETF által leképezett piac kockázatának, valamint a mögöttes indexet alkotó értékpapírok és devizák volatilitásával kapcsolatos kockázatnak is, aminek következtében elveszíthetik eredeti befektetésük egy részét vagy egészét.
  • Teljesítmény - Az ETF-ek célja a kiválasztott index teljesítményének reprodukálása, nem pedig annak felülmúlása, viszont a befektetési célt lehet, hogy csak részben éri el az alap.

Hogyan érdemes ETF-et választani?

Először is döntse el, hogy mekkora kockázatot szeretne vállalni a befektetésével. Az egyes ETF-ek kockázati szintjéről az alapok tájékoztató oldalán talál információt.

Ezután válassza ki azt a piaci területet vagy piaci témát, amelybe szeretne befektetni.

Az Amundi ETF jelenleg a legnagyobb európai ETF szolgáltató4, amely nagyon széles választékot kínál eszközosztályokból, földrajzi régiókból, ágazatokból és témákból.

Biztosak vagyunk abban, hogy a piac bármely területére is szeretne befektetni, az évek során létrehozott több mint 300 ETF között5 megtalálja az Önnek megfelelő, költséghatékony és könnyen hozzáférhető megoldást.

Találja meg az Önnek megfelelő ETF-et az ETF-ek számára létrehozott weboldalunkon: https://www.amundietf.com/

1 Az index egy adott piacot vagy üzleti szektort reprezentáló részvények kosarát jelenti.
2A diverzifikáció nem garantálja a nyereséget, és nem véd a veszteségtől.
3 ÁÉKBV: "átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozások" - 2014/91/EU európai irányelv
4 Forrás: ETFGI, 2024 áprilisa, az Amundi ETF Európában piacvezető az európai székhelyű ETF-szolgáltatók között.
Forrás: Amundi ETF, 2024. március végén.

Jelen megjelenés elemei kizárólag tájékoztatás céljára készültek, azok nem minősülnek pénzügyi eszközök vételére/eladására tett ajánlatnak, befektetési tanácsnak, befektetési elemzésnek, befektetési ajánlásnak, vagy egyéb befektetési szolgáltatás nyújtására vonatkozó ajánlatnak, illetve adójogi tanácsadásnak és nem adnak teljes körű tájékoztatást a dokumentumban szereplő kibocsátókkal, pénzügyi eszközökkel, ügyletekkel kapcsolatban.

Ha nincsen másképp feltüntetve, jelen aloldalon szereplő valamennyi információ az Amundi Asset Management S.A.S-től származik és 2024. június 10-én tekintendők pontosnak. A piaci meglátások a szerzőtől származnak, nem feltétlenül tükrözik az Amundi Csoport véleményét. A tájékoztatás olyan forrásokon alapult, melyet a szerző a felhasználás időpontjában megbízhatónak ítélt, de azok a gazdasági és egyéb körülményektől függően bármikor változhatnak. Nincs rá biztosíték, hogy az egyes országok, piacok vagy ágazatok a várakozásoknak megfelelően fognak alakulni, mint ahogy arra sem, hogy a tájékoztatásban bemutatott piaci előrejelzések megvalósulnak, illetve a most tapasztalt piaci folyamatok változatlanok maradnak.

Az Amundi Csoport SFDR-rel (az Európai Parlament és a Tanács a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló 2019. november 27-i (EU) 2019/2088 Rendelete)  kapcsolatos álláspontjáról a mindenkor hatályos Felelős Befektetési Politikája és az SFDR jogszabályi rendelkezések alapján kialakított közzétételi nyilatkozata nyújt tájékoztatást. A dokumentumok elérhetősége: www.amundi.com. Az Amundi Csoport által kezelt nemzetközi alapok esetében az adott termék Tájékoztatójában, annak „Fenntartható befektetés” című fejezetében találhatók, melyek elérhetősége: www.amundi.com/ www.amundi.lu

Bár az Amundi különös gondot fordított a jelen aloldalon foglaltak kialakítására, annak pontosságáért, helyességéért, teljességéért, vagy tényállításként történő felfogásáért semmilyen jogcímen - kifejezett vagy vélelmezhető - felelősséget nem vállal. Az Amundi felhívja figyelmét, hogy az itt megjelenő tájékoztatást csak saját kockázatára használhatja fel, az arra támaszkodó döntéshozatalból az olvasó által elszenvedett esetleges veszteségért, elmaradt haszonért az Amundi Csoporthoz tartozó vállalatokat, vagy azok bármely tisztségviselőjét semmilyen – közvetlen vagy közvetett – jogi felelősség nem terheli.

Az aloldalon szereplő tájékoztatást az Amundi – előzetes értesítés nélkül – jogosult aktualizálni vagy megváltoztatni.

A befektetések kockázattal – többek között politikai és devizakockázattal – járnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy befektetésének értéke emelkedhet, illetve csökkenhet is, és akár a teljes befektetett tőke elveszhet. A múltbéli siker nem tekinthető és semmiképp sem tekintendő a jövőbeli siker zálogaként. A diverzifikáció nem garantálja a nyereséget, illetve nem véd a veszteségtől.

Jelen felület nyomtatási és elütési hibát tartalmazhat.

Az első használat időpontja: 2024. július 1.

Marketingközlemény/Forgalmazási közlemény

Fontos, hogy a potenciális befektetők vegyék figyelembe az alábbiakban leírt és az alapok Kiemelt Információs Dokumentumában ("KID"), valamint a www.amundietf.com weboldalon elérhető tájékoztatóban
található kockázatokat.

TŐKEKOCKÁZAT - Az ETF-ek piackövető eszközök. Kockázati profiljuk hasonló a mögöttes indexbe történő közvetlen befektetéshez. A befektetők tőkéje teljes mértékben kockázatnak van kitéve, és előfordulhat, hogy nem kapják vissza az eredetileg befektetett összeget.

MÖGÖTTES ESZKÖZÖK KOCKÁZATA - Az ETF-ek mögöttes indexe lehet összetett és volatilis. Például a feltörekvő piacoknak kitett ETF-ek nagyobb lehetséges veszteségkockázatot hordoznak, mint a fejlett piacokat követők, mivel a feltörekvő piacokon kevésbé kiszámítható kockázatok széles körének vannak kitéve.

REPLIKÁCIÓS KOCKÁZAT - Előfordulhat, hogy az alap célkitűzései nem érhetők el a mögöttes piacokon bekövetkező váratlan események miatt, amelyek hatással lesznek az indexszámításra és az alap hatékony replikációjára.

PARTNERKOCKÁZAT - A befektetők ki vannak téve a tőzsdén kívüli, adott partner(ek)kel végrehajtott OTC (over-the-counter) swap vagy értékpapír-kölcsönzés alkalmazásából eredő kockázatoknak. A partnerek olyan hitelintézetek, amelyek neve megtalálható az alapok amundietf.com vagy lyxoretf.com weboldalán. Az ÁÉKBV-irányelvekkel összhangban a partnerrel szembeni kitettség nem haladhatja meg az alap teljes eszközállományának 10%-át.

DEVIZAKOCKÁZAT - Egy ETF ki lehet téve devizakockázatnak, ha az ETF-et az általa követett mögöttes index értékpapírjainak devizájától eltérő devizában denominálják. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a devizaárfolyam ingadozások negatív vagy pozitív hatással lehetnek a hozamra.

LIKVIDITÁSI KOCKÁZAT - Kockázatot jelentenek azok a piacok, amelyeknek az ETF ki van téve. A befektetések ára és értéke a mögöttes indexkomponensek likviditási kockázatához kapcsolódik. A befektetések árfolyama emelkedhet vagy csökkenhet. Emellett a másodlagos piacon a likviditást az ETF tőzsdei jegyzésének helye szerint adott tőzsdén bejegyzett árjegyzők biztosítják. A tőzsdén a likviditás korlátozott lehet az ETF által követett mögöttes index által képviselt mögöttes piacon bekövetkező felfüggesztés; az érintett tőzsdék valamelyikének rendszerében vagy más árjegyzői rendszerekben bekövetkező hiba; vagy rendkívüli kereskedési helyzet vagy esemény következtében.

ÁRFOLYAMKOCKÁZAT - Az ETF ki van téve a mögöttes index releváns piacainak volatilitási mintázatában bekövetkező változásoknak. Az ETF értéke gyorsan és kiszámíthatatlanul változhat és nagymértékben mozoghat felfelé vagy lefelé.

KONCENTRÁCIÓS KOCKÁZAT - A tematikus ETF-ek az eredeti referenciaindexből választanak ki részvényeket vagy kötvényeket portfóliójukba. Amennyiben a kiválasztási szabályok részletesek, ez koncentráltabb portfóliót eredményezhet, ahol a kockázat kevesebb értékpapír között oszlik meg, mint az eredeti referenciaindexben.