A befektetésekről

Nem vagyok szakértő - hogyan válasszam ki a nekem megfelelő befektetési megoldásokat?

Gondoljat át, hogy mik a céljai és elvárásai, aztán nézzen körül!

A young woman is looking at her phone while commuting.

Hol kezdjem?

Ha eldöntötte, hogy elkezd befektetni a saját jövőjének építésébe, akkor az első kérdés, hogy mivel érdemes kezdeni.

Millió különböző befektetés létezik. Befektethet luxuscikkekbe, technológiai cégekbe vagy akár űrkutatásba is. De amikor befektetőként a saját lábára áll, érdemes józanul, kicsit földhözragtan gondolkodni. Mindenki számára jó kiindulópont lehet egy befektetési alap (vagy egyszerűen „alap”).

Mi is az a „befektetési alap"?

A befektetési alap lényege, hogy egy előre meghatározott célnak megfelelően gyűjt össze különböző befektetéseket.

Úgy is fel lehet fogni, mint egy „bevásárlókosarat”, amibe befektetések kerülnek:

  • Egy globális technológiai alap például a világ különböző technológiai vállalatainak részvényeit gyűjtheti a kosarába;
  • Egy vegyes-eszköz (multi-asset) alap többféle befektetési eszközt, például részvényeket, kötvényeket és ingatlanokat is tarthat.

Ha megvásárolja egy alap befektetési jegyeit, akkor minden befektetésből, ami az alap részét képezi,  birtokol egy kis százaléknyi részesedést. Ez lehetővé teszi, hogy sokféle befektetést birtokoljon egyszerre, és így meg tudja osztani a kockázatot ahhoz képest, mintha például egyetlen vállalat részvényeit vásárolná meg.

„Aktív” vagy „passzív” alap?

Aktív alapok:

  • Az aktív alapok a befektetési lehetőségeket kereső és az alap megvalósult befektetéseit kezelő portfólió menedzser csapat tapasztalataira és piaci ismereteire támaszkodnak.
  • A portfólió menedzser csapat „aktívan” vásárol és ad el befektetéseket és arra törekszik, hogy a piacnál jobb hozamot érjen el, miközben a kockázatot kordában tartja, bár ez nem mindig megvalósítható.

Passzív alapok:

  • A passzív alapok szorosan követik a piac azon részét, amelynek követésére a mandátumuk szól, így a teljesítményük lényegében megegyezik a piaccal.
  • A passzív alapokat is egy befektetési csapat működteti, de nagyobb hangsúlyt fektetnek a képletekre és a pontos lekövetésre. Tehát egy passzív alap, amely az USA 500 legnagyobb vállalatát követi, szinte ugyanazt a hozamot fogja elérni, mint a szóban forgó vállalatok részvényei.

Fontos, hogy szem előtt tartsuk a következőket:

  • Mindkét alaptípus terhel kezelési díjat, ami általában alacsonyabb a passzív alapok esetében, miközben az aktív alapok széleskörű piacelemzésre támaszkodnak és van lehetőségük a piacnál magasabb hozamot elérni.
  • Minden alap kínál jó lehetőségeket, ugyanakkor kockázatokat is hordoz, mint például az esetleges árfolyamveszteség, tőkeveszteség vagy a hozamfizetések elmaradása.

Ne felejtse el a legfontosabbakat!

  • Tisztázza, hogy az alap hova fektet be (eszközosztályok: részvények, kötvények, ingatlanok stb.) és mi az ajánlott tartási idő (időhorizont);
  • Ellenőrizze, hogy ez az időhorizont megfelel-e az Ön igényeinek;
  • Legyen tisztában a befektetési céllal és a kockázatokkal;
  • Ellenőrizze, hogy az alap megfelel-e az Ön értékeinek és érdeklődésének;
  • Ellenőrizze és hasonlítsa össze a költségeket1 ;
  • Tájékozódjon az aktív és passzív megoldásokról;
  • Kérjen tanácsot befektetési szakemberektől;
  • Ne feledje, hogy a múltbeli teljesítményből nem lehet megbízható következtetéseket levonni a befektetési alapok, értékpapírok, indexek vagy piacok jövőbeli alakulására vonatkozóan.

Kezdje valamilyen egyszerű megoldással, aztán fokozatosan fejlessze tudását. 

1 További információ az alapok hivatalos dokumentumaiban, azaz a Tájékoztatóban és a PRIIPS KID-ben, található.

Jogi nyilatkozat

Jelen megjelenés elemei kizárólag tájékoztatás céljára készültek, azok nem minősülnek pénzügyi eszközök vételére/eladására tett ajánlatnak, befektetési tanácsnak, befektetési elemzésnek, befektetési ajánlásnak, vagy egyéb befektetési szolgáltatás nyújtására vonatkozó ajánlatnak, illetve adójogi tanácsadásnak és nem adnak teljes körű tájékoztatást a dokumentumban szereplő kibocsátókkal, pénzügyi eszközökkel, ügyletekkel kapcsolatban.

Ha nincsen másképp feltüntetve, jelen aloldalon szereplő valamennyi információ az Amundi Asset Management S.A.S-től származik és 2024. május 14-én tekintendők pontosnak.. A piaci meglátások a szerzőtől származnak, nem feltétlenül tükrözik az Amundi Csoport véleményét. A tájékoztatás olyan forrásokon alapult, melyet a szerző a felhasználás időpontjában megbízhatónak ítélt, de azok a gazdasági és egyéb körülményektől függően bármikor változhatnak. Nincs rá biztosíték, hogy az egyes országok, piacok vagy ágazatok a várakozásoknak megfelelően fognak alakulni, mint ahogy arra sem, hogy a tájékoztatásban bemutatott piaci előrejelzések megvalósulnak, illetve a most tapasztalt piaci folyamatok változatlanok maradnak.

Az Amundi Csoport SFDR-rel (az Európai Parlament és a Tanács a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló 2019. november 27-i (EU) 2019/2088 Rendelete)  kapcsolatos álláspontjáról a mindenkor hatályos Felelős Befektetési Politikája és az SFDR jogszabályi rendelkezések alapján kialakított közzétételi nyilatkozata nyújt tájékoztatást. A dokumentumok elérhetősége: www.amundi.com. Az Amundi Csoport által kezelt nemzetközi alapok esetében az adott termék Tájékoztatójában, annak „Fenntartható befektetés” című fejezetében találhatók, melyek elérhetősége: www.amundi.com/ www.amundi.lu

Bár az Amundi különös gondot fordított a jelen aloldalon foglaltak kialakítására, annak pontosságáért, helyességéért, teljességéért, vagy tényállításként történő felfogásáért semmilyen jogcímen - kifejezett vagy vélelmezhető - felelősséget nem vállal. Az Amundi felhívja figyelmét, hogy az itt megjelenő tájékoztatást csak saját kockázatára használhatja fel, az arra támaszkodó döntéshozatalból az olvasó által elszenvedett esetleges veszteségért, elmaradt haszonért az Amundi Csoporthoz tartozó vállalatokat, vagy azok bármely tisztségviselőjét semmilyen – közvetlen vagy közvetett – jogi felelősség nem terheli.

Az aloldalon szereplő tájékoztatást az Amundi – előzetes értesítés nélkül – jogosult aktualizálni vagy megváltoztatni.

A befektetések kockázattal – többek között politikai és devizakockázattal – járnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy befektetésének értéke emelkedhet, illetve csökkenhet is, és akár a teljes befektetett tőke elveszhet. A múltbéli siker nem tekinthető és semmiképp sem tekintendő a jövőbeli siker zálogaként. A diverzifikáció nem garantálja a nyereséget, illetve nem véd a veszteségtől.

Jelen felület nyomtatási és elütési hibát tartalmazhat.

Az első használat időpontja: 2024. július 1.

Marketingközlemény/Forgalmazási közlemény