Befektetői gyorstalpaló – az alapfogalmak gyors áttekintése
Azért készítettük el a következő minilexikont, hogy segítsünk eligazodni az alapvető kifejezésekben. Ne felejtse el hozzáadni ezt az oldalt a könyvjelzőihez, hogy később is meg tudja találni!
Ha Ön vállalati „részvényekbe” fektet, ez általában azt jelenti, hogy egy vállalat egy apró részét vásárolja meg, amely az Ön befektetett pénzét üzleti tevékenységében használja fel.
Szinte minden olyan nagyvállalat részvényeit meg lehet vásárolni, amelyekről gyakran hallunk. Amikor Ön részvénytulajdonossá válik, onnantól kezdve „részesedéssel” rendelkezik a vállalatban.
Ha az Ön által vásárolt vállalat nyeresége nő, akkor a részvényeinek értéke valószínűleg nőni fog és a vállalat lehet, hogy osztalékot fizet Önnek. Ha a vállalat nyeresége csökken, akkor a részvényeinek értéke csökkenhet.
A kötvény egyszerűen egy kölcsön.
A magas hitelminősítéssel rendelkező vállalatok vagy államok kötvényeit általában biztonságosabb, kiszámíthatóbb befektetésnek tekintik, ám ahogy a befektetési alapok esetében, itt sem kapunk garanciát.
A befektetési alapok lényege, hogy sok befektető különböző nagyságú befektetését gyűjti össze egy előre meghatározott befektetési céllal. Ez azt jelenti, hogy Önnek nem kell sok egyedi részvényt, kötvényt és egyéb befektetéseket vásárolnia, hanem ehelyett választhat egy olyan befektetési alapot, amely tartalmaz egy válogatást azokból a befektetésekből, amiket Ön szimpatikusnak talál.
Gondoljon rá úgy, mint egy bevásárlókocsira, amibe befektetéseket pakolnak.
Tegyük fel, hogy Ön részvényt vásárolt egy vállalatban; amikor a vállalat nyereséget termel, Ön jogosult a nyereség egy részére, amelyet „osztalékként” fizetnek ki.
Ha Ön részvénytulajdonos, választhat, hogy az osztalékot készpénzben kapja meg, vagy a legtöbb vállalat lehetővé teszi, hogy az osztalékot további részvényekbe fektesse - általában kedvezményes áron.
Hogyan működik ez a befektetési jegy tulajdonosok, azaz az alapok tulajdonosai szempontjából?
Ha az alap, amelybe befektetett, például egy üdítőitalgyártó vállalatot tulajdonol, amely osztalékot fizet, akkor ez pénzként továbbadható Önnek, ha Ön „jövedelem” (más néven hozamfizető) alapot vásárolt. Abban az esetben, ha Ön „tőkésítő” (más néven újrabefektető) alapot vásárolt, az alap az osztalékot újra befekteti, azaz további részvényeket (vagy más értékpapírokat) vásárol.
A jövedelem fókuszú alapok célja, hogy rendszeres jövedelmet biztosítsanak a befektetőnek. Ezért a befektetéseket úgy választják ki, hogy azok kamatot vagy rendszeres osztalékot fizessenek.
Az ilyen típusú alapok célja az értéknövekedés. A befektetéseket növekedési potenciáljuk alapján választják ki. A befektetések által kifizetett kamatokat vagy osztalékokat újra befektetik, azaz további értékpapírokat/eszközöket vesznek belőlük.
Az Ön pénzét kezelő vállalatok (alapkezelők) általában a befektetett pénz egy kis százalékát kitevő díjat számítanak fel a szolgáltatásaikért.
A díjak a különböző alapok és a különböző eszköztípusok esetében eltérnek egymástól. A díjakra vonatkozó információk az alapok hivatalos tájékoztatójában és a PRIIPS KID-jében találhatók.
Az olyan „aktív” alapok, amelyeknél az alapkezelő csapat rendszeresen ellenőrzi, vásárolja és eladja a befektetéseket és megpróbálja felülmúlni a piacot, általában magasabb kezelési díjat számítanak fel.
A „passzív” alapok, amelyek számítógépes programok segítségével követik a piac egy bizonyos területét, általában alacsonyabb díjat terhelnek.
Az index adott típusú eszközök kosarát jelenti, amely egy adott piac, eszközosztály, piaci szektor vagy befektetési stratégia teljesítményét reprezentálja és méri. Az egyik legismertebb index az S&P 500 index, amely az USA 500 legnagyobb vállalatának teljesítményét követi. A magyar piacon a legismertebb a BUX index, amely a Budapesti Értéktőzsdén kereskedett részvények árfolyamának alakulását tükrözi.
Szinte minden típusú befektetéshez létezik egy neki megfelelő index. Ilyen indexeket követnek az index- vagy passzív alapok, amikor egy számítógépes program segítségével igyekeznek tükrözni egy-egy index teljesítményét.
Egy referencia, egy viszonyítási alap, általában egy index, amelyet az alapkezelők és a befektetők arra szoktak használni, hogy értékeljék, hogyan teljesítenek az alapok.
A menedzsmentcsapattal rendelkező aktív alapok általában megmutatják a befektetőknek, hogy hogyan teljesítettek egy releváns referenciaértékhez, azaz benchmarkhoz képest.
Például egy olyan alap teljesítményét, amely tőzsdén jegyzett magyar vállalatokba fektet, segít objektívebben megítélni, ha összehasonlítjuk a BUX index teljesítményével.
Amikor az Ön pénze kamatozik, akkor egy idő után a kamat is kamatozni fog, ami azt jelenti, hogy a pénz gyorsabban fog szaporodni. Idővel ez a hatás egyre fontosabb lesz a megtakarítás növekedése szempontjából.
A kamatos kamat az adósságok esetében is működik. Például egy hitelkártya minden hónapban kamattal növeli az adósságot, és ha ezt a kamatot nem törlesztik, akkor a kamatok után is kamatot kell fizetnie, ami az adósság növekedését okozza.
Ezen az oldalon néhány fontosabb alapfogalmat igyekeztünk tisztázni, hogy segítsük az elindulásban. Weboldalunkon sok más hasznos anyagot is talál, amelyek segíthetnek Önnek megtenni az első befektetési lépéseket.
Jelen megjelenés elemei kizárólag tájékoztatás céljára készültek, azok nem minősülnek pénzügyi eszközök vételére/eladására tett ajánlatnak, befektetési tanácsnak, befektetési elemzésnek, befektetési ajánlásnak, vagy egyéb befektetési szolgáltatás nyújtására vonatkozó ajánlatnak, illetve adójogi tanácsadásnak és nem adnak teljes körű tájékoztatást a dokumentumban szereplő kibocsátókkal, pénzügyi eszközökkel, ügyletekkel kapcsolatban.
Ha nincsen másképp feltüntetve, jelen aloldalon szereplő valamennyi információ az Amundi Asset Management S.A.S-től származik és 2024. május 14-én tekintendők pontosnak.. A piaci meglátások a szerzőtől származnak, nem feltétlenül tükrözik az Amundi Csoport véleményét. A tájékoztatás olyan forrásokon alapult, melyet a szerző a felhasználás időpontjában megbízhatónak ítélt, de azok a gazdasági és egyéb körülményektől függően bármikor változhatnak. Nincs rá biztosíték, hogy az egyes országok, piacok vagy ágazatok a várakozásoknak megfelelően fognak alakulni, mint ahogy arra sem, hogy a tájékoztatásban bemutatott piaci előrejelzések megvalósulnak, illetve a most tapasztalt piaci folyamatok változatlanok maradnak.
Az Amundi Csoport SFDR-rel (az Európai Parlament és a Tanács a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló 2019. november 27-i (EU) 2019/2088 Rendelete) kapcsolatos álláspontjáról a mindenkor hatályos Felelős Befektetési Politikája és az SFDR jogszabályi rendelkezések alapján kialakított közzétételi nyilatkozata nyújt tájékoztatást. A dokumentumok elérhetősége: www.amundi.com. Az Amundi Csoport által kezelt nemzetközi alapok esetében az adott termék Tájékoztatójában, annak „Fenntartható befektetés” című fejezetében találhatók, melyek elérhetősége: www.amundi.com/ www.amundi.lu
Bár az Amundi különös gondot fordított a jelen aloldalon foglaltak kialakítására, annak pontosságáért, helyességéért, teljességéért, vagy tényállításként történő felfogásáért semmilyen jogcímen - kifejezett vagy vélelmezhető - felelősséget nem vállal. Az Amundi felhívja figyelmét, hogy az itt megjelenő tájékoztatást csak saját kockázatára használhatja fel, az arra támaszkodó döntéshozatalból az olvasó által elszenvedett esetleges veszteségért, elmaradt haszonért az Amundi Csoporthoz tartozó vállalatokat, vagy azok bármely tisztségviselőjét semmilyen – közvetlen vagy közvetett – jogi felelősség nem terheli.
Az aloldalon szereplő tájékoztatást az Amundi – előzetes értesítés nélkül – jogosult aktualizálni vagy megváltoztatni.
A befektetések kockázattal – többek között politikai és devizakockázattal – járnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy befektetésének értéke emelkedhet, illetve csökkenhet is, és akár a teljes befektetett tőke elveszhet. A múltbéli siker nem tekinthető és semmiképp sem tekintendő a jövőbeli siker zálogaként. A diverzifikáció nem garantálja a nyereséget, illetve nem véd a veszteségtől.
Jelen felület nyomtatási és elütési hibát tartalmazhat.
Az első használat időpontja: 2024. július 1.
Marketingközlemény/Forgalmazási közlemény