Az MNB november elején már hatodik alkalommal rendezte meg zöld pénzügyi konferenciáját, mely azt tűzte ki célul, hogy – a számos egyéb fenntarthatósági kihívás, így az energiafüggőség csökkentésének szükségessége után – a biodiverzitási kockázatok kezelését is reflektorfénybe helyezze. A konferenciát Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke nyitotta meg felhívva a figyelmet a biodiverzitás jelentőségére. A rendezvényen egyebek közt az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank képviselői is megosztották gondolataikat.
A konferencián adták át a pénzügyi szervezeteknek szóló Zöld Pénzügyi Intézményi és Zöld Tudományos Díjakat. A Zöld Befektetési Alapkezelő Díjjal az Amundi Befektetési Alapkezelő Zrt.-nek a fenntarthatóságért végzett tevékenységét ismerték el 2023 után most második alkalommal.
Vizkeleti Sándor, az Amundi Alapkezelő vezérigazgatója rövid köszöntő beszédében megemlítette, hogy az Amundi csoportnak és hazai alapkezelőjének kiemelten fontos a fenntarthatóság beépítése a vagyonkezelésébe, egyrészt a befektetések jövőállóságát segíti, ha a fenntarthatósági mutatók beépülnek a befektetési döntéshozatalba, másrészt a zöld átmenet globális finanszírozásában való részvétel lehetőségeket teremt számunkra, hogy hozamot termeljünk ügyfeleink számára.
Vízkeleti Sándor, az Amundi Alapkezelő vezérigazgatója |
Az idei esemény a biodiverzitás megőrzéséről és annak fókuszba emeléséről szólt a gazdasági folyamatok, a vállalatok és különböző intézmények mindennapi működése kapcsán. A konferencia e témakör átgondolására teremtett lehetőséget, segítve az ismeretek bővítését és munkakapcsolatok kialakítását is az érintettek számára.
Az előadók között az MNB vezetői mellett jelen voltak a tevékenységük „zöldítésében” élen járó hazai és külföldi piaci szereplők, éppúgy, mint neves hazai és nemzetközi, fenntarthatósággal foglalkozó intézetek képviselői. Sylvie Goulard, a Banque de France korábbi alelnöke, a biodiverzitási kreditekkel foglalkozó nemzetközi tanácsadó testület társelnöke videóüzenetében rámutatott arra, hogy azonnal cselekednünk kell a biodiverzitás megőrzéséért.
Az idei, a korábbiaktól eltérő, formabontó konferencián az MNB még az eddiginél is nagyobb súlyt fektetett arra, hogy a tanácskozás a lehető legkisebb ökológiai lábnyommal valósuljon meg.
Forrás: Magyar Nemzeti Bank sajtóközlemény